Καουσλίδης Βλαδίμηρος

Καθηγητής Ρομποτικής

Ο Καουσλίδης Βλαδίμηρος σπούδασε Μηχανικός Αυτοματισμών στο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ιδρυμα της Θεσσαλονίκης. Τα τελευταία 7 χρόνια ασχολείται Επαγγελματικά με την Εκπαιδευτική Ρομποτική διδάσκοντας στο Ελληνο-Γαλλικό κολλέγιο Δελασάλ. Συμμετέχει επίσης στο εκπαιδευτικο δυναμικό των Κέντρων Δημιουργικών Απασχολήσεων Παιδιών "ΚΔΑΠ ΜΑΖΙ", "ΚΔΑΠ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ", "ΚΔΑΠ ΕΥ ΖΗΝ" και με το Κεντρο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής "ROBOT SET GO".

Συνεργάστηκε επίσης με το φροντηστήριο "Συμεωνίδου SIM SCHOOL" και το Κεντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών "Ατέρμων". ¨Εχει παρακολουθήσει σεμινάρια τα οποία εμπλούτισαν και συνείσφεραν στο εκπαιδευτικό μοντέλο. Κάποια απο αυτα είναι το STEAM EDUCATION για το WEDO 2 και το EV3 και τα σεμινάρια της lego απο την eduk8 για το WEDO 2, το EV3, το EV3 ADVANCED και το EV3 SPACE CHALLENGE